WinBook J4 (G732)
Working as of March 2026.
| Release Year | 2002 |
|---|---|
| CPU | Intel Pentium 4 @2.66GHz |
| RAM | 512MB DDR |
| Primary Storage | 30GB Hitachi Travelstar (4200RPM) |
| Display | 15.0" TFT LCD @1400x1050 |
| Graphics | ATI Mobility Radeon 9000 VRAM: 64MB |
| Sound Chip | Unknown |
| OS | Windows XP Professional |
| Battery | OEM Lithium Ion (Dead) |
| CMOS Battery | Replaced March 2026 |
| Power Supply | Barrel Jack/Generic |
| Capacitors | N/A |
| Issues | (maybe) failing LCD backlight |
| Where I got it | eBay |
| When I got it | 2025 |
| Price Paid | $74.67 |
For specific general specifications on this model of laptop, see it's page on the laptop portal.
Maintenance Performed Since Acquisition (in chronological order)
- Sticky rubber removed
- Hinges repaired (semi successful)
- Display assembly replaced (March 2026)
- CPU Fan replaced (March 2026)
- Display latches repaired (March 2026)
- CMOS Battery replaced (March 2026)
- 30GB Hard Disk installed (March 2026)
- Reflowed display LVDS connector at the motherboard (March 2026)
Image Gallery
Photos need to be updated following March 2026 repairs.