IBM ThinkPad X40
The ThinkPad X40 is a 12" Pentium M ULV-based subnotebook that was released in February 2004.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown - Intel Pentium M ULV @1.0 or 1.2GHz - Intel Pentium M LV @1.3GHz |
| Chipset | Intel 855GME |
| RAM | Type: PC2700 DDR, 1 slot Standard: 256 or 512MB Soldered Maximum: 1.28 or 1.53GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 20 or 40GB |
| Display Options | 12.1" TFT LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | Intel Extreme Graphics 2 VRAM: Up to 64MB shared/SMA |
| Audio | AD1981B AC97 - Mono Speaker - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion (4 or 8 cell) |
| CMOS Battery | Proprietary Lithium |
| Power Supply | Barrel Jack |
| Media Drives | None, supports UltraBay Slim devices via UltraBase dock |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type II) |
| Networking | - Modem - Gigabit Ethernet - WiFi (Optional) - Bluetooth (Optional) |
| Other I/O | - 3x USB 2.0 (1 powered) - 1x VGA Out - 1x SD Card Reader - 1x Dock Connector - 1x Mic In - 1x Line Out - Infrared |
| BIOS | IBM |
| Pointing Device | TrackPoint |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
IBM ThinkPad X40 Drivers |
![]() |
IBM ThinkPad X40 Hardware Maintenance Manual |
![]() |
IBM ThinkPad A, T, X, and G Series (2000-2005) Personal Systems Reference (PSREF) |


