IBM ThinkPad X31
The ThinkPad X31 is a 12" Pentium M-based subnotebook that was released in March 2003.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel Pentium M @1.3, 1.4, 1.5, 1.6, or 1.7GHz |
| Chipset | Intel 855PM |
| RAM | Type: PC2100 DDR, 2 slots Standard: 256 or 512MB Maximum: 2GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 20, 30, or 40GB |
| Display Options | 12.1" TFT LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | ATI Mobility Radeon (M6) VRAM: 16MB |
| Audio | AD1981B AC97 - Mono Speaker - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion (6 cell) |
| CMOS Battery | Proprietary Lithium |
| Power Supply | Barrel Jack |
| Media Drives | None, supports UltraBay 2000 devices via UltraBase dock |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type II) |
| Networking | - Modem - 10/100 or Gigabit Ethernet - WiFi (Optional) - Bluetooth (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 2x USB 2.0 - 1x IEEE1394/FireWire - 1x VGA Out - 1x CF Card Reader - 1x Dock Connector - 1x Mic In - 1x Line In - 1x Line Out - Infrared |
| BIOS | IBM |
| Pointing Device | TrackPoint |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
IBM ThinkPad X31 Drivers |
![]() |
IBM ThinkPad X30/X31/X32 Hardware Maintenance Manual |
![]() |
IBM ThinkPad A, T, X, and G Series (2000-2005) Personal Systems Reference (PSREF) |


