IBM ThinkPad X24
The ThinkPad X24 is a 12" Pentium III-based subnotebook that was released in May 2002.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel Pentium III-M "Tualatin" @1.13GHz |
| Chipset | Intel 830MP |
| RAM | Type: PC133 SDRAM, 1 slot Standard: 128MB Soldered, 256MB Standard Maximum: 640MB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 30GB |
| Display Options | 12.1" TFT LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | ATI Mobility Radeon (M6) VRAM: 8MB |
| Audio | Crystal CS4299 - Mono Speaker - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion (4 or 6 cell) |
| CMOS Battery | Proprietary Lithium |
| Power Supply | Barrel Jack |
| Media Drives | None, supports UltraBay 2000 devices via UltraBase dock |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type II) |
| Networking | - Modem - 10/100 Ethernet - WiFi (Optional) - Bluetooth (Optional) |
| Other I/O | - 2x USB 1.1 - 1x VGA Out - 1x CF Card Reader - 1x Dock Connector - 1x Mic In - 1x Line In - 1x Line Out - 1x UltraPort - Infrared |
| BIOS | IBM |
| Pointing Device | TrackPoint |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
IBM ThinkPad X20/X21/X22/X23/X24 Hardware Maintenance Manual |
![]() |
IBM ThinkPad A, T, X, and G Series (2000-2005) Personal Systems Reference (PSREF) |

