IBM ThinkPad R52
The ThinkPad R52 is a Pentium M-based laptop that was released in March 2005.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Socket 479 (Banias/Dothan) Intel Celeron M @1.3, 1.4, 1.5, or 1.73GHz - Intel Pentium M @1.6, 1.73, 1.86, 2.0, 2.13, or 2.26GHz |
| Chipset | Intel 915PM, 915GM, or 910GML |
| RAM | Type: PC2-4200 DDR2, 2 slots Standard: 256MB, 512MB, or 1GB Maximum: 2GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 40, 60, or 80GB |
| Display Options | - 14.1" TFT LCD @1024x768 - 15.0" TFT LCD @1024x768 - 15.0" TFT LCD @1400x1050 |
| Graphics Chipset | One of the following: - Intel GMA 900 - ATI Mobility Radeon X300 VRAM: Up to 128MB shared/SMA (Intel), 32 or 64MB (ATI) |
| Audio | AD1981B AC97 - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion (6 or 9 cell) |
| CMOS Battery | Proprietary Lithium |
| Power Supply | Barrel Jack |
| Media Drives | Ultrabay Enhanced (Modular Bay) supporting the following: - All Ultrabay Slim devices - Various Optical Drives (up to Blu-Ray Drive) - Ultrabay Enhanced Battery - Travel Bezel |
| PC Cards | - 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type II) - 1x ExpressCard/54 Slot |
| Networking | - 56k Modem - Gigabit Ethernet - WiFi (Optional) - Bluetooth (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 2x USB 2.0 - 1x IEEE1394/FireWire (Optional) - 1x VGA Out - 1x S-Video Out - 1x Dock Connector - 1x Mic In - 1x Line Out - Infrared |
| BIOS | IBM |
| Pointing Device | Trackpad & TrackPoint |



