IBM ThinkPad R31
The ThinkPad R31 is a Pentium III-based budget laptop that was released in February 2002. Rather than being done in-house, manufacturing for the R31 was done by Acer.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Socket 479 (Tualatin) - Intel Pentium III-M @1.0, 1.06, or 1.13GHz - Intel Mobile Celeron @1.06, 1.13, or 1.2GHz |
| Chipset | Intel 830MG |
| RAM | Type: PC133 SDRAM, 2 slots Standard: 128 or 256MB Maximum: 1GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 20, 30, or 40GB |
| Display Options | - 13.3" TFT LCD @1024x768 - 14.1" TFT LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | Intel 830MG Chipset Graphics VRAM: Up to 32MB shared/SMA |
| Audio | AC97 - Stereo Speakers |
| Main Battery | Lithium Ion (6 cell) |
| CMOS Battery | Lithium |
| Power Supply | Barrel Jack |
| Media Drives | Ultrabay Plus supporting the following: - 3.5" 1.44MB Floppy Drive - Various CD & DVD Drives - ZIP Drive - LS-120 Drive - 2nd HDD - Device Carrier - Slide-out Numeric Keypad - Workpad c500 Cradle |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type III) |
| Networking | - Modem - 10/100 Ethernet - WiFi (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x VGA Out - 1x Port Replicator Connector - 2x USB 1.1 - 1x S-Video Out - 1x IEEE1394/FireWire (Optional) - 1x Mic In - 1x Headphone Out - Infrared |
| BIOS | IBM |
| Pointing Device | TrackPoint |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
IBM ThinkPad R31 Drivers |
![]() |
IBM ThinkPad R30/R31 Hardware Maintenance Manual |
![]() |
IBM ThinkPad R31 Motherboard Schematics |
![]() |
IBM ThinkPad R Series (2001-2005) Personal Systems Reference (PSREF) |



