IBM ThinkPad PS/V
IBM Type 2433-V18
The IBM ThinkPad PS/V is a 386-based laptop that was released in 1992. It shares the same chassis as the PS/55 note C23V, but has a smaller passive matrix color display. There is very little information about this model on the internet, and they seem to be very rare. It appears this model (and maybe this whole chassis) was developed by Ricoh. They sold this model as the PS ColorNote S Model 2433-V18/VB8.
The IBM-branded version of this laptop is simply labelled as "PS/V" below the display. The badges on the display lid and upper right of the display bezel are ThinkPad badges, thus why I call this model a ThinkPad and not a PS/55 note.
Like the C23V, this model is exclusive to Japan.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Soldered QFP Intel 386SX @25MHz |
| Chipset | Western Digital WD76C10A |
| RAM | Type: 1x SIMM Slot Standard: 2MB Maximum: 10MB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Yes Standard: 80MB? |
| Display Options | 8.9" Passive Matrix Color LCD @640x480 |
| Graphics Chipset | Western Digital WD90C26 VRAM: 512KB |
| Audio | PC Speaker |
| Main Battery | NiCad (10.8V, 2.4Ah) |
| CMOS Battery | Lithium CMOS Battery NiCad Reserve Battery |
| Power Supply | Proprietary 4-pin |
| Media Drives | 3.5" 1.44MB Floppy Drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA Slot (Type II) |
| Networking | Unknown |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Dock Connector |
| BIOS | IBM |
| Pointing Device | None |
Common Faults & Maintenance
Leaking Capacitors
The PS/V is full of leaking electrolytic capacitors, probably a couple dozen of them. They come in the form of normal SMD electrolytics, radial caps, and the plastic-cased low profile SMD electrolytics, and they all leak. The motherboard, DC/DC board, LCD, and inverter board all must be recapped.
Battery Leaks
The PS/V's main and reserve batteries use NiCad chemistry and are prone to leaking.
Rubber Coating Rot
This model is rubber coated, and like other ThinkPads, this coating goes sticky with age and must be removed.