IBM ThinkPad Power Series 850
The ThinkPad Power Series 850 is a PowerPC 603-based laptop that was released in July 1995. It shared the same case design as the developer-only Power Series 800 from 1994, but unlike the 800, the 850 was a full public release.
Released alongside the Power Series 820, the 850 was IBM's top-of-the-line RISC portable. It boasted features including a CD-ROM Drive, Motion Video graphics, Video Capture, SCSI-2, and even an optional CCD camera module (pictured).
The 850 shipped with either the PowerPC version of Windows NT, IBM's AIX operating system, or none at all. As you may imagine, these were expensive portables. The starting price was $6,699, and top-end configurations reached $9,849.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown IBM PowerPC 603e @100MHz |
| Chipset | Unknown PCI |
| RAM | Type: IC DRAM or SO-DIMM Standard: 16 or 32MB Maximum: 80 or 96MB |
| Storage | 2.5" SCSI Requires Adapter: Unknown Standard: 540MB, 840MB, or 1.2GB |
| Display Options | - 10.4" Active Matrix Color LCD @640x480 - 10.4" Active Matrix Color LCD @800x600 |
| Graphics Chipset | Western Digital WD90C24 + G10 Graphics w/ Motion Video VRAM: 1MB |
| Audio | Crystal CS4231 - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | NiMH |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Proprietary 4-pin |
| Media Drives | Modular Bay supporting the following: - 3.5" 1.44MB Floppy Drive - 2x CD-ROM Drive |
| PC Cards | 2x PCMCIA Slots (2x Type II/1x Type III) |
| Networking | None |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Expansion Connector - 1x SCSI-2 - 1x External FDD Connector - 1x Composite In - 1x Composite Out - 1x Audio Input - 1x Audio Output - 1x Line In - 1x Line Out |
| BIOS | IBM |
| Pointing Device | TrackPoint III |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
IBM ThinkPad Power Series 850 Product Brochure (Japanese) |
![]() |
IBM ThinkPad 1992-2001 Personal Systems Reference (PSREF) |

