IBM ThinkPad Power Series 820
The ThinkPad Power Series 820 is a PowerPC 603-based laptop that was released in July 1995. It released alongside the Power Series 850, which was the top of the line model. It shares most of the 850's specs, but the G10 Motion Video graphics package was optional (it was standard on the 850), it did not support the 850's CCD camera module, had a lower RAM ceiling, and the case design was a little different.
The 820 shipped with either the PowerPC version of Windows NT, IBM's AIX operating system, or none at all. As you may imagine, these were expensive portables. The starting price was $5,699, and top-end configurations reached $8,799.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown PowerPC 603e @100MHz |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: 2x 72-pin slots Standard: 16 or 32MB Maximum: 48MB |
| Storage | 2.5" SCSI Requires Adapter: Unknown Standard: 540MB, 810MB, or 1.2GB |
| Display Options | 10.4" Active Matrix Color LCD @640x480 |
| Graphics Chipset | Western Digital WD90C24 (+ Optional G10 Graphics w/ Motion Video) VRAM: 1MB |
| Audio | Crystal CS4231 - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | NiMH |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | Modular Bay supporting the following: - 3.5" 1.44MB Floppy Drive - 2X CD-ROM Drive |
| PC Cards | 2x PCMCIA Slots (2x Type II/1x Type III) |
| Networking | None |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Expansion Connector - 1x SCSI-2 - 1x External FDD Connector - 1x Composite In (Optional) - 1x Composite Out (Optional) - 1x Line In - 1x Line Out |
| BIOS | IBM |
| Pointing Device | TrackPoint |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
IBM ThinkPad Power Series 820 Product Brochure (Japanese) |
![]() |
IBM ThinkPad 1992-2001 Personal Systems Reference (PSREF) |

