IBM ThinkPad i Series 1157
IBM Type 2644
The ThinkPad i Series 1157 is a Pentium III-based subnotebook that was released in May 2000, exclusively in Japan. It is a rebadged version of the ThinkPad 570E.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel Mobile Celeron "Coppermine" @500MHz |
| Chipset | Intel 440BX |
| RAM | Type: PC100 SDRAM, 1 slot Standard: 64MB Maximum: 320MB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 12GB |
| Display Options | 13.3" TFT LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | NeoMagic MagicMedia 256AV (NM2200) VRAM: 2.5MB |
| Audio | Unknown SB Pro Compatible - Mono Speaker - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Barrel Jack |
| Media Drives | None, supports external drives via media base |
| PC Cards | 2x PCMCIA/CardBus Slots (2x Type II/1x Type III) - ZoomVideo Support |
| Networking | 56k Modem |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Dock Connector - 1x USB 1.x - 1x External FDD Connector - 1x Mic In - 1x Line In - 1x Headphone Out - Infrared |
| BIOS | IBM |
| Pointing Device | TrackPoint |