IBM ThinkPad 710T
The ThinkPad 710T is a 486-based tablet computer that was released in March 1993.
Image from solidpro.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Soldered QFP IBM 486SLC @25MHz |
| Chipset | Western Digital WD76C10A |
| RAM | Type: 1x 72-pin SIMM slot Standard: 4MB Soldered Maximum: 12MB |
| Storage | 2.5" IDE or Solid State PCMCIA Requires Adapter: Yes, cable Standard: 60MB HDD or 5, 10, or 15MB SSD |
| Display Options | 9.5" Backlit Transflective Passive Matrix Grayscale (16 shades) LCD @640x480 |
| Graphics Chipset | Western Digital WD90C26 VRAM: Unknown |
| Audio | PC Speaker |
| Main Battery | NiCad |
| CMOS Battery | Socketed Lithium Coin Cell |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | None, supports external floppy drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA Type II (Hard Disk Model) or 3x PCMCIA Type II (Solid State Model) |
| Networking | Modem (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 2x PS/2 - 1x External FDD Connector |
| BIOS | IBM |
| Pointing Device | Pen Touch |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
IBM ThinkPad 710T Hardware Maintenance Manual |
![]() |
IBM ThinkPad 710T Product Brochure (Japanese) |
![]() |
IBM ThinkPad 1992-2001 Personal Systems Reference (PSREF) |


