IBM ThinkPad 370C
IBM Type Unknown
The ThinkPad 370C is a 486-based mid-range laptop that was released in May 1995. It was positioned between the 360 and 755 series, and shared mostly the same physical design as them. The 370C was sold in Japan, Europe, Canada, and possibly other markets, but it was not sold in the United States.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Soldered QFP Intel 486DX4 @75MHz |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: IC DRAM or 72-pin Standard: 4MB Maximum: 36MB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Yes Standard: 340 or 540MB |
| Display Options | 10.4" Active Matrix Color LCD @640x480 |
| Graphics Chipset | Western Digital WD90C24A VRAM: 1MB |
| Audio | PC Speaker |
| Main Battery | NiMH |
| CMOS Battery | Lithium CMOS Battery, NiCad Reserve Battery |
| Power Supply | Proprietary 4-pin |
| Media Drives | UltraBay supporting the following: - 3.5" 1.44MB Floppy Drive - 3.5" 2.88MB Floppy Drive - Cellular Modem - TV Tuner |
| PC Cards | 2x PCMCIA Slots (2x Type II/1x Type III) |
| Networking | None |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Dock Connector |
| BIOS | IBM BIOS with Easy Setup |
| Pointing Device | TrackPoint |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
IBM ThinkPad 370C Drivers |
![]() |
IBM ThinkPad 370C Hardware Maintenance Manual |
![]() |
IBM ThinkPad 370C Product Brochure (Japanese) |
![]() |
IBM ThinkPad 1992-2001 Personal Systems Reference (PSREF) |



