IBM ThinkPad 320
IBM Type 5523
The IBM ThinkPad 320 is a 486SLC-based laptop that was released in May 1993, exclusively in Japan. This model was essentially just a 486 version of the PS/55 note M23V, which released 6 months earlier. The ThinkPad 320 lacks any internal pointing device. Officially, up to 10MB of RAM is supported, but a source I found says a 16MB module will work. The proprietary hard disk caddy is apparently the same as the one used in the ThinkPad 330C/CS, and the ThinkPad 550/555BJ.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Soldered QFP IBM 486SLC @25MHz |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: 1x 72-pin SIMM slot Standard: 2 or 6MB Maximum: 16MB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Yes Standard: None, 80MB, or 170MB |
| Display Options | 9.5" Passive Matrix Grayscale (16 shades) LCD @640x480 |
| Graphics Chipset | Western Digital WD90C26 VRAM: 512KB |
| Audio | PC Speaker |
| Main Battery | NiCad |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Proprietary 4-pin |
| Media Drives | 3.5" 1.44MB Floppy Drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA Slot (Type II) |
| Networking | None |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Expansion Connector |
| BIOS | IBM BIOS w/ Easy Setup |
| Pointing Device | None |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
IBM ThinkPad 320 Product Brochure (Japanese) - Missing page 2 |
Gallery
These photos were archived from the Japanese site "ThinkPad Love", which went offline in 2022.







