IBM ThinkPad 130
IBM Type 1171
The ThinkPad 130 is a Celeron-based laptop that was released in July 2000, exclusively in Japan. It is based on the i Series 1200/1300 chassis, and was marketed as an entry-level small business notebook.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Soldered BGA Intel Mobile Celeron @500, 550, 600, or 700MHz |
| Chipset | Intel 440MX |
| RAM | Type: PC100 SDRAM, 1 slot Standard: 32 or 64MB Soldered Maximum: 160 or 192MB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Yes Standard: 6, 10, or 12GB |
| Display Options | - 12.1" TFT LCD @800x600 - 13.3" TFT LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | One of the following: - Silicon Motion LynxEM+ (SM712) - Silicon Motion LynxEM4+ (SM712) VRAM: 2MB (EM+) or 4MB (EM4+) |
| Audio | Crystal CS4299 - Stereo Speakers |
| Main Battery | NiMH or Lithium Ion |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Barrel Jack |
| Media Drives | 24X CD-ROM Drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet (Optional) - 802.11b WiFi (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 2x USB 1.x - 1x Mic In - 1x Headphone Out |
| BIOS | IBM BIOS (Acer-based) |
| Pointing Device | TrackPoint |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
IBM ThinkPad 130 Specifications (May 2000) (Japanese) |
![]() |
IBM ThinkPad 130 Specifications (October 2000) (Japanese) |
Common Faults & Maintenance
Brittle Plastic & Hinge Failure
The most common fault with these laptops is problems with the display hinges. There are at least three different problems with the hinges on these laptops:
- Plastic around the hinges on both the display and base is prone to stress cracking, eventually causing hinge failure.
- The hinge covers are held on with very weak clips and are extremely prone to breaking off and then going missing.
- The metal hinge itself on the left side is prone to snapping due to poor design.
