IBM PS/55 note N51SLC
IBM Type 8551
The IBM PS/55 note N51SLC is a 386-based laptop that was released in May 1992. It was the Japan market version of the PS/2 Note N51 SLC.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown IBM 386SLC @16MHz |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: SIMM Standard: 4MB Maximum: 12MB |
| Storage | 2.5" ESDI Requires Adapter: Unknown Standard: 80MB |
| Display Options | 9.5" Passive Matrix Grayscale (16 shades) LCD @640x480 |
| Graphics Chipset | Unknown VRAM: 256KB |
| Audio | PC Speaker |
| Main Battery | NiCad |
| CMOS Battery | - Proprietary Lithium CMOS Battery - NiCad Reserve Battery |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | 3.5" 1.44MB Floppy Drive |
| PC Cards | None |
| Networking | Modem (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Microchannel Expansion Bus Port |
| BIOS | IBM |
| Pointing Device | None |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
IBM PS/55 note N51SLC Product Brochure (Japanese) |
