IBM PS/55 note N27sx
IBM Type 5527
The IBM PS/55 note N27sx is a 386-based laptop that was released in February 1992. It was the Japan market version of the PS/2 CL57 SX.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel 386SX @20MHz - 387 Coprocessor Support |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: IC DRAM (Parity) Standard: 2MB Maximum: 16MB |
| Storage | 2.5" ESDI Requires Adapter: Unknown Standard: 80MB |
| Display Options | 10.4" Active Matrix Color LCD @640x480 |
| Graphics Chipset | Unknown VRAM: 256KB |
| Audio | PC Speaker |
| Main Battery | 2x NiMH Batteries |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Proprietary 4-pin |
| Media Drives | 3.5" 1.44MB Floppy Drive |
| PC Cards | None |
| Networking | Modem (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Microchannel Expansion Bus Port |
| BIOS | IBM |
| Pointing Device | Trackball |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
IBM PS/55 note N27sx Product Brochure (Japanese) |
