IBM PS/55 note M23V
IBM Type 5523
The IBM PS/55 note M23V is a 386-based laptop that was released in November 1992. This model was exclusive to Japan. It was succeeded in May 1993 by the ThinkPad 320.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel 386SX @25MHz |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: SIMM Standard: 2MB Maximum: 10MB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 80MB |
| Display Options | 9.5" Passive Matrix Grayscale (16 shades) LCD @640x480 |
| Graphics Chipset | Western Digital WD90C26 VRAM: 512KB |
| Audio | PC Speaker |
| Main Battery | NiCad |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | 3.5" 1.44MB Floppy Drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA Slot (Type II) |
| Networking | None |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x AT Expansion Bus Connector |
| BIOS | IBM |
| Pointing Device | None |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
IBM PS/55 note M23V Product Brochure (Japanese) |
