IBM PS/55 note C52 486SLC
IBM Type 9552
The IBM PS/55 note C52 486SLC is a 486-based laptop that was released in October 1992. This was the Japanese market version of the ThinkPad 700C PS/2, being identical aside from the model name.
For more information on this laptop, see the ThinkPad 700C page.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Soldered QFP IBM 486SLC @25MHz - 387 Coprocessor Support |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: IC DRAM, 2 slots Standard: 4MB Soldered, 4 or 16MB Standard Maximum: 16MB |
| Storage | 2.5" ESDI Requires Adapter: Yes Standard: 120MB |
| Display Options | 10.4" Active Matrix Color LCD @640x480 |
| Graphics Chipset | Western Digital WD90C26 VRAM: 512KB |
| Audio | PC Speaker |
| Main Battery | NiMH |
| CMOS Battery | - Lithium CMOS Battery - NiCad Reserve Battery |
| Power Supply | Proprietary 4-pin |
| Media Drives | 3.5" 1.44MB Floppy Drive |
| PC Cards | None |
| Networking | Modem (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Microchannel Expansion Bus |
| BIOS | IBM |
| Pointing Device | TrackPoint |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
IBM PS/55 note C52 486SLC Product Brochure (Japanese) |
