IBM PS/55 note C23V
IBM Type 5523
The IBM PS/55 note C23V is a 386-based laptop that was released in October 1992. Exclusive to Japan, the C23V shared the same chassis as the PS/55 note M23V, but had a color display. IBM would sell a version of this laptop with a smaller passive matrix color display known as the ThinkPad PS/V (Type 2433-V18).
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel 386SX @25MHz |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: Unknown Standard: 2MB Maximum: 10MB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 80MB |
| Display Options | 10.4" Active Matrix Color LCD @640x480 |
| Graphics Chipset | Western Digital WD90C26 VRAM: 512KB |
| Audio | PC Speaker |
| Main Battery | NiCad |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | 3.5" 1.44MB Floppy Drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA Slot |
| Networking | None |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x AT Expansion Bus Connector |
| BIOS | IBM |
| Pointing Device | None |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
IBM PS/55 note C23V Product Brochure (Japanese) |
