IBM Power Laptop EWS
The Power Laptop EWS (Executive Workstation?) is a PowerPC 601-based mobile workstation laptop/luggable that was announced by IBM in September 1994 via a product brochure which was only sent out in Japan. The brochure states that it is a preliminary announcement, that the name "Power Laptop EWS" is not final, and that "its commercialization will be based on IBM's technical and business judgement". To the best of my knowledge, no examples of this laptop have ever surfaced in the wild, so it is extremely likely that it was never released.
The specifications on this page are based on what was listed in the brochure, which is linked below.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown IBM PowerPC 601 @66MHz |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: Unknown Standard: 16 or 64MB Maximum: 128MB |
| Storage | Unknown Requires Adapter: Unknown Standard: 1 or 1.81GB |
| Display Options | 12.9" Active Matrix Color LCD @1280x1024 |
| Graphics Chipset | IBM GXT150 VRAM: 2MB |
| Audio | Business Audio - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | None |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | 2X CD-ROM Drive |
| PC Cards | 2x PCMCIA Slots (2x Type II) |
| Networking | 10Base-T Ethernet |
| Other I/O | - 1x Parallel - 2x Serial - 1x SCSI-2 - 1x Numpad Port - 1x Mouse Port - 1x External FDD Connector - 1x "Tablet" (?) - 1x Line In - 1x Line Out |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | TrackPoint |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
IBM Power Laptop EWS Product Brochure (Japanese) |
