IBM PC Convertible
IBM Type 5140
The IBM PC Convertible (also known as the IBM 5140) is a 8088-based laptop/luggable that was released in June 1986. It did not have support for internal hard drives, instead having two floppy drives built-in. The only port was a large expansion bus connector, which was used to connect any additional devices and interfaces.
Image from oldcrap.org
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Soldered QFP Intel 80C88 @4.77MHz |
| Chipset | N/A |
| RAM | Type: Proprietary SRAM Standard: 256 or 640KB Maximum: 640KB |
| Storage | None Requires Adapter: N/A Standard: N/A |
| Display Options | - Non-Backlit Passive Matrix Monochrome LCD @640x200 - Backlit Passive Matrix Monochrome LCD @640x200 (avail. 10/1987) |
| Graphics Chipset | CGA VRAM: Unknown |
| Audio | PC Speaker |
| Main Battery | NiCad (9.6V, 2400mAH) |
| CMOS Battery | None |
| Power Supply | Barrel Jack (15V, 2.7A) |
| Media Drives | 2x 3.5" 720K Floppy Drives |
| PC Cards | None |
| Networking | Modem (Optional) |
| Other I/O | - 1x Expansion Port |
| BIOS | IBM |
| Pointing Device | None |