IBM PS/2 L40 SX
IBM Type 8543
The IBM PS/2 L40 SX is a 386-based laptop that was released in March 1991.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel 386SX @20MHz - 387 Coprocessor Support |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: 2x SIMM slots Standard: Unknown Maximum: 18MB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 60MB |
| Display Options | 10.0" Passive Matrix Grayscale LCD @640x480 |
| Graphics Chipset | Western Digital WD90C22 VRAM: Unknown |
| Audio | PC Speaker |
| Main Battery | NiCad |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | 3.5" 1.44MB Floppy Drive |
| PC Cards | None |
| Networking | Modem (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x AT Expansion Bus Connector |
| BIOS | IBM |
| Pointing Device | None |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
IBM PS/2 L40 SX Drivers |
![]() |
IBM PS/2 L40 SX Hardware Maintenance Manual |
![]() |
IBM PS/2 L40 SX Product Brochure (English) |
![]() |
IBM PS/2 L40 SX Product Brochure (English) (Alternate) |
Common Faults & Maintenance
This model is prone to faulty/leaking electrolytic capacitors on its motherboard. I would highly recommend recapping one, even if it still works.


