Fujitsu Montegro
The Fujitsu Montegro is a Pentium-based laptop that was released in June 1996. It was released alongside the Milan and Monte Carlo, the three of which were Fujitsu's first entry into the US laptop market after several years of selling laptops in Japan.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel Pentium @100MHz |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: EDO Standard: 8MB Maximum: 40MB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 1GB |
| Display Options | 10.4" Active Matrix LCD @800x600 |
| Graphics Chipset | Chips & Technologies VRAM: 1MB |
| Audio | ESS AudioDrive |
| Main Battery | Lithium Ion |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | Unknown |
| PC Cards | 2x PCMCIA Slots (2x Type II/1x Type III) |
| Networking | None |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Mic In - 1x Headphone Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | TrackPoint |