Fujitsu Monte Carlo
The Fujitsu Monte Carlo is a Pentium-based laptop that was released in June 1996. It was released alongside the Milan and Montegro, the three of which were Fujitsu's first entry into the US laptop market after several years of selling laptops in Japan.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel Pentium @100, 120, or 133MHz |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: EDO Standard: 8 or 16MB Maximum: 40 or 48MB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 810MB or 1.0GB |
| Display Options | - 11.3" Active Matrix LCD @800x600 - 12.1" Active Matrix LCD @800x600 |
| Graphics Chipset | Trident VRAM: 2MB |
| Audio | ESS AudioDrive 1868 - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | 3 Spindle - Modular Bay holds Floppy Drive or 2nd Battery - Fixed 6X CD-ROM Drive |
| PC Cards | 2x PCMCIA Slots (2x Type II/1x Type III) |
| Networking | None |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 2x PS/2 - 1x MIDI/Game Port - 1x Mic In - 1x Headphone Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Fujistu ErgoTrack |