Toshiba Satellite P105-S6177
Sadly the backlight on this one quit working, so for now it's out of commission. I'm guessing the inverter quit because the backlight bulb itself was in perfect condition.
| Release Year | 2006 |
|---|---|
| CPU | Intel Core Duo T2250 "Yonah" @1.73GHz |
| RAM | 3GB DDR2 |
| Primary Storage | 110GB |
| Display | 17.0" TN LCD @1440x90 |
| Graphics | Intel GMA 950 |
| OS | Windows Vista |
| Battery | Lithium Ion OEM (near dead) |
| CMOS Battery | ? |
| Power Supply | OEM Toshiba 15V AC Adapter |
| Issues | LCD backlight failed, speakers blown |
| Where I got it | Family |
| When I got it | December 2017, I think |
| Price Paid | Free |
Maintenance Performed Since Acquisition (in chronological order)
- Nothing notable
Image Gallery
Click on an image to view the full-size version.