Lenovo ThinkPad "T430p"
One of my favorite laptops - a fully tricked-out modded T430.
| Release Year | 2012 |
|---|---|
| CPU | Intel Core i7-3840QM |
| RAM | 16GB DDR3L |
| Primary Storage | 1TB SanDisk SSD |
| Display | 14.0" IPS LCD @1920x1080 |
| Graphics | Intel HD Graphics 4000 |
| OS | Dual Boot: Windows 10 IoT Enterprise LTSC 2021 w/ Windows 7 UX Kubuntu Linux |
| Battery | Type: Lithium Ion (9-cell) OEM: Rebuilt by Medessec Cells: LG INR18650MJ1 Rebuild Date: March 2026 Health: 109.7% (102.6Wh) As of: 2026/04/14 |
| CMOS Battery | Original, dead |
| Power Supply | OEM 90W |
| Issues | Display latch spring broken |
| Where I got it | VCF East Swap Meet |
| When I got it | June 10, 2023 |
| Price Paid | $35 |
Maintenance Performed Since Acquisition (in chronological order)
- Display upgraded from 1366x768 to modded 1080p IPS
- Battery replaced with used 9-cell
- Installed NMB 7-row keyboard
- SSD upgraded from 256GB -> 1TB
- CPU upgraded from i5-3320M -> i7-3840QM (dual-pipe heatsink installed)
- Rebuilt battery received (March 2026)
Image Gallery