JXtech X210Ai
This is currently my daily driver laptop. If you want more info on what the heck an X210Ai is, see this page.
Specifications
| Release Year | 2025 |
|---|---|
| CPU | Intel Core Ultra 7 165H |
| RAM | 32GB Crucial DDR5-5600 |
| Primary Storage | - 4TB NVMe SSD (Samsung 990 EVO Plus) - 1TB 2.5" SATA SSD (Samsung 870 QVO) |
| Display | 13.4" IPS 165hz LCD @2560x1600 |
| Graphics | Intel Arc Integrated Graphics |
| OS | Windows 10 IoT Enterprise LTSC 2021 w/ Windows 7 UX |
| Battery | OEM Lenovo 6-cell and 9-cell batteries, both rebuilt with new cells. |
| CMOS Battery | Working |
| Power Supply | Lenovo 90W |
| Issues | Internal microphone doesn't work. |
| Where I got it | tpart.net |
| When I got it | September 2025 |
| Price Paid | ~$1700 |
Maintenance Performed Since Acquisition (in chronological order)
- Set-up and configured (September 2025)
- Rebuilt 6-cell battery received (November 2025)
- CMOS Battery installed (December 2025)
- Missing battery latch installed (December 2025)
- Audio daughtercard replaced (January 2026)
- Headphone jacks epoxied to prevent failure (March 2026)
- Rebuilt/reparied 9-cell battery received (April 2026)
Gallery