Dell Latitude CPi D300XT
I quite like this laptop, but man oh man is the plastic brittle on these. So difficult to keep the hinges operational.
| Release Year | 1998 |
|---|---|
| CPU | Intel Mobile Pentium II @300MHz |
| RAM | 128MB (EDO) |
| Primary Storage | 20GB Toshiba HDD |
| Display | 13.3" Active Matrix Color LCD @1024x768 |
| Graphics | NeoMagic MagicGraph 128XD (2MB VRAM) |
| Sound Chip | Crystal CS4237B |
| OS | Windows 98 Second Edition |
| Battery | Lithium Ion OEM (I have several, one works) |
| CMOS Battery | Removed |
| Power Supply | OEM 3-pin Dell PA-2 |
| Issues | Plastic near display hinges cracking |
| Where I got it | eBay |
| When I got it | 2021 |
| Price Paid | ~$30 |
For specific general specifications on this model of laptop, see it's page on the laptop portal.
Maintenance Performed Since Acquisition (in chronological order)
- Hard drive replaced
- CMOS battery removed
- Rear display housing replaced
- Plastic near hinges reinforced with JB Weld
Image Gallery
Click on any image to view the full-size version of it.